Members

The 107 Members of the Intergroup

 (March 2017)

The Board Members

 

Sirpa Pietikäinen (EPP –  Finland) President

 

 

 

Pavel Poc (S&D – Czech Republic) Honorary President

 

 

 

David Martin (S&D – United Kingdom) Honorary Secretary

 

 

 

Petras Auštrevičius (ALDE – Lithuania) Vice-President

 

 

 

Pascal Durand (Greens/EFA – France) Vice-President

 

 

 

Stefan Eck (GUE/NGL – Germany) Vice-President

 

 

 

Fredrick Federley (ALDE – Sweden) Vice-President

 

 

 

Jacqueline Foster (ECR – United Kindom) Vice-President

 

 

 

Michela Giuffrida (S&D – Italy) Vice-President

 

 

 

Anja Hazekamp (GUE/NGL – Netherlands) Vice-President

 

 

 

Karin Kadenbach (S&D – Austria) Vice-President

 

 

 

Rikke Karlsson (ECR –  Denmark) Vice-President

 

 

 

Jeppe Kofod (S&D – Denmark) Vice-President

 

 

 

Marlene Mizzi (S&D – Malta) Vice-President

 

 

 

Renate Sommer (EPP – Germany) Vice-President

 

 

 

Keith Taylor  (Greens/EFA – United Kingdom) Vice-President

 

 

 

Jadwiga Wisnewska (ECR – Poland) Vice-President

 

The Members in country order

 

Mark Demesmaeker (ECR – Belgium)

 

 

 

 

Bart Staes (Greens/EFA –  Belgium)

 

 

 

Kathleen Van Brempt (S&D – Belgium)

 

 

 

Georgi Pirinski (S&D – Bulgaria)

 

 

 

Emil Radev (EPP – Bulgaria)

 

 

 

Tonino Picula (S&D –  Croatia)

 

 

 

Davor Škrlec (Greens/EFA – Croatia)

 

 

 

Takis Hadjigeorgiou (GUE/NGL – Cyprus)

 

 

 

Margrete Auken (Greens/EFA –  Denmark)

 

 

 

Jørn Dohrmann (ECR – Denmark)

 

 

 

Morten Messerschmidt (ECR – Denmark)

 

 

 

Heidi Hautala (Greens/EFA –  Finland)

 

 

 

Petri Sarvamaa (EPP –  Finland)

 

 

 

Henna Virkkunen (EPP – Finland)

 

 

 

Dominique Bilde (ENF – France)

 

 

 

Angélique Delahaye (EPP-France)

 

 

 

Jean-Paul Denanot (S&D, France)

 

 

 

Sophie Montel (ENF –  France)

 

 

 

Younous Omarjee (GUE/NGL – France)

 

 

 

Michèle Rivasi (Greens/EFA – France)

 

 

 

Klaus Buchner (Greens/EFA – Germany)

 

 

 

Cornelia Ernst (GUE/NGL, Germany)

 

 

 

Knut Fleckenstein (S&D, Germany)

 

 

 

Arne Gericke (ECR – Germany)

 

 

 

Sven Giegold (Greens/EFA, Germany)

 

 

 

Peter Jahr (EPP – Germany)

 

 

 

Peter Liese (EPP –  Germany)

 

 

 

Susanne Melior (S&D, Germany)

 

 

 

Martina Michels (GUE/NGL, Germany)

 

 

 

Ulrike Müller (ALDE – Germany)

 

 

 

Maria Noichl (S&D, Germany)

 

 

 

Kostas Chrysogonos (GUE/NGL – Greece)

 

 

 

Giorgos Grammatikakis (S&D –  Greece)

 

 

 

Miltiadis Kyrkos (S&D –  Greece)

 

 

 

Mairead McGuinness (EPP – Ireland)

 

 

 

Isabella Adinolfi (EFD² – Italy)

 

 

 

Marco Affronte (EFD² – Italy)

 

 

 

Fabio Massimo Castaldo (EFD² – Italy)

 

 

 

Isabella De Monte (S&D, Italy)

 

 

 

Herbert Dorfmann (EPP – Italy)

 

 

 

Eleonora Evi (EFD², Italy)

 

 

 

Giulia Moi (EFD² – Italy)

 

 

 

Marco Zullo (EFD² – Italy)

 

 

 

Valentinas Mazuronis (EFD² – Lithuania)

 

 

 

Valdemar Tomaševski (ECR – Lithuania)

 

 

 

Georges Bach (EPP – Luxembourg)

 

 

 

Claude Turmes (Greens/EFA – Luxembourg)

 

 

 

Miriam Dalli (S&D, Malta)

 

 

 

Bas Eickhout (Greens/EFA – Netherlands)

 

 

 

Gerben-Jan Gerbrandy  (ALDE – Netherlands)

 

 

 

Esther de Lange (EPP – Netherlands)

 

 

 

Annie Schreijer-Pierik (EPP – Netherlands)

 

 

 

Ryszard Czarnecki (ECR-Poland)

 

 

 

Anna Elżbieta Fotyga (ECR – Poland)

 

 

 

Beata Gosiewska (ECR – Poland)

 

 

 

Zbigniew Kuźmiuk (ECR – Poland)

 

 

 

Stanisław Ożóg (ECR – Poland)

 

 

 

Bolesław G. Piecha (ECR – Poland)

 

 

 

Kazimierz Michał Ujazdowski (ECR – Poland)

 

 

 

Róża Gräfin von Thun und Hohenstein (EPP – Poland)

 

 

 

Kosma Złotowski (ECR – Poland)

 

 

 

Liliana Rodrigues (S&D – Portugal)

 

 

 

Claudiu Ciprian Tănăsescu (S&D –  Romania)

 

 

 

Franc Bogovič (EPP – Slovenia)

 

 

 

Ivo Vajgl (ALDE – Slovenia)

 

 

 

Clara Eugenia Aguilera García (S&D – Spain)

 

 

 

Florent Marcellesi (Greens/EFA, Spain)

 

 

 

Lola Sánchez Caldentey (GUE/NGL – Spain)

 

 

 

Ernest Urtasun (Green/EFA – Spain)

 

 

 

Jytte Guteland (S&D – Sweden)

 

 

 

Marita Ulvskog (S&D – Sweden)

 

 

 

Catherine Bearder (ALDE – United Kingdom)

 

 

 

Paul Brannen (S&D – United Kingdom)

 

 

 

Richard Corbett (S&D – United Kingdom)

 

 

 

Daniel Dalton (ECR – United Kingdom)

 

 

 

Seb Dance (S&D – United Kingdom)

 

 

 

Anneliese Dodds (S&D – United Kingdom)

 

 

 

Jill Evans (Greens/EFA – United Kingdom)

 

 

 

Vicky Ford (ECR – United Kingdom)

 

 

 

Ashley Fox (ECR – United Kingdom)

 

 

 

Neena Gill (S&D – United Kingdom)

 

 

 

Julie Girling (ECR – United Kingdom)

 

 

 

Ian Hudghton (Greens/EFA – United Kingdom)

 

 

 

Linda McAvan (S&D – United Kingdom)

 

 

 

James Nicholson (ECR – United Kingdom)

 

 

 

Kay Swinburne (ECR – United Kingdom)

 

 

 

Charles Tannock (ECR – United Kingdom)

 

 

 

Julie Ward (S&D – United Kingdom)

 

Comments are closed.